Ako vybrať kapsulový kávovar – espressovač

Kapsulové kávovary sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené prístroje v kompaktnom a originálnom dizajne. Ideálne pre tých, ktorí si s prípravou kávy nechcú lámať hlavu a chcú v čo najkratšom čase získať jeden z celého množstva lahodných nápojov. Do nádržky stačí naliať vodu, vložiť kapsulu, stlačiť tlačidlo alebo otočiť kolieskom a o nič iné sa už nemusíte starať.

Výhodou môže byť jednoduchosť ovládania a nižšia obstarávacia cena. Prípravu nápojov by zvládol takmer ktokoľvek. Svojim konštrukčným zhotovením nezaberú veľa miesta na Vašu kuchynskej linke.

Nevýhodou môže byť nespokojnosť milovníkov kvalitného espressa, pretože náklady na kapsule sú vyššie, než u zrnkovej kávy. Ďalšou nevýhodou môže byť menší objem, teda častejšie doplňovanie vody. Pokiaľ si teda chcete kávovar zakúpiť, kúpte si prístroj s väčším objemom.

Posledné nevýhodou môže byť nekompatibilita kapslí. Pri kúpe si najprv preskúmajte ponuku danej značky, od ktorej ste kávovar zakúpili.

Výhody

Káva je hotová v priebehu chvíľky
Nenáročné na údržbu a čistenie
Široký sortiment kapsúl
Môžu byť vybavené tryskou na mliečnu penu
Kompaktný a atraktívny dizajn
Cena prístroja

Nevýhody

Vyššie náklady na jednu porciu
Nižšia denná kapacita šálok
Spravidla vzájomná nekompatibilita kapsúl

Kapsulové espressovače

Rýchla a jednoduchá príprava nápojov
Nenáročná údržba
Široký výber kapsúl rôznych príchutí

 

Ako vybrať kapsuľový kávovar ?

Máte radi kávu a chceli by ste si zaobstarať kávovar? Poradíme Vám s výberom kapsulového kávovaru, ktorý Vám pri výrobe kávy ušetrí veľa času a energie. Skvelá káva môže byť pre niekoho chvíľka odpočinku pri popoludňajšom posedení s rodinou či priateľmi, pre iného vzpruha pre nadchádzajúce náročný deň.

Základné predstavenie

V posledných rokoch sa modernými zariadeniami na prípravu kávy stali kapsule. Tie Vám domov prinášajú kávu s bohatou mliečnou penou, cappuccino, latte macchiato, talianske espresso a iné kávové špeciality, ktoré si zamiluje každý. Kapsľové kávovary sú navrhované v jednoduchom a kompaktnom riešení.

Čo je kapsuľový kávovar

Kapsuľové kávovary sa používajú na prípravu espressa a iných nápojov z kávy kapsule. V kapsuliach je káva už zomletá a naporciovaná. Ich obsluha veľmi jednoduchá:

1. Vložiť kapsulu
2. Stlačiť tlačidlo
3. Káva je hotová

Prečo si kúpiť kapsuľový kávovar ?

Nie každý by chcel starostlivej príprave kávy venovať toľko času a energie. Väčšinou si každý z nás chce svoju obľúbenú šálku kávy, cappuccina alebo horúcej čokolády vychutnať ľahko, rýchlo a bez zbytočného zdržiavania prípravou nápoja. To je hlavný dôvod, prečo sa kávovary na kapsule stali veľkým hitom nielen u nás, ale aj vo svete.

Kávovary si získali veľké množstvo priaznivcov, keďže ich používanie je veľmi jednoduché, nenáročné a ich obstarávacia cena je nízka. Výhodou kapsulových kávovarov je široká ponuka nápojov, ktoré si vďaka tomuto spotrebiču môžete pripraviť. Práca s prístrojom je veľmi jednoduchá, teda ju zvládne v podstate každý. Stačí vložiť kapsulu s Vaším obľúbeným nápojom a spustiť vodu.

Pomôžeme Vám s výberom nového kapsulového kávovaru. Prejdeme si jednotlivé parametre a ďalšie vybavenie a funkcie, na ktoré sa sústreďte pri výbere nového kapsulového kávovaru.

Parametre kapsuľových kávovarov

Pri výbere kávovaru je dôležité sa zamerať predovšetkým na jeho parametre, ktoré sú pre správny výber nepostrádateľné. Ide o tieto parametre:

parný tlak
príkon
dizajn
konštrukcia
ovládanie
vybavenie a funkcie
údržba
cena
dostupnosť kapsúl

Parný tlak

Parný tlak je u kapsulových kávovarov dôležitý parameter. Čím je vyšší, tým lepšie. Na skvelé espresso Vám postačí tlak 9 bar a viac. Ak si chcete naozaj dopriať, veľmi kvalitné kávovary dosahujú aj 19 bar. V dnešnej dobe sú k dispozícii aj prístroje, ktoré nedosahujú ani 4 bar. Tie ale nepripravia kávu plnej chute, dočkáte sa skôr kávy prekvapkávanej.

Príkon

Ďalším dôležitým parametrom je príkon. Čím vyššia je hodnota príkonu, tým rýchlejší ohrev a kratšia doba prípravy nápoja. Pre minimalizácia vyššej spotreby energie je väčšina kapsuľových spotrebičov vybavené funkciou Stand by režim alebo funkciou automatického vypnutia.

Design

Kapsuľové kávovary sú zhotovované v modernom prevedení – rôznych farbách a tvaroch. Výber prístrojov je naozaj široký. Vzhľad Vami zakúpeného kávovaru by mal zodpovedať prostrediu a farbám Vašej kuchyne.

Konštrukcia

U konštrukcii by ste sa mali zamerať najmä na veľkosť nádoby na vodu. Objem nádržky sa pohybuje zhruba medzi 0,6 a 1,3 litra. V každom prípade je vždy lepšie vyberať skôr objemnejši model, pretože sa môžete vyhnúť častému doplňovanie vody.

Ovládanie

U kávovarov sa môžete stretnúť s mechanickým a elektrickým ovládaním. Mechanické prebieha pomocou tlačidla, kdežto elektrický prístroj sa ovláda pomocou dotykového panela.

Vybavenie a funkcie

Rad spotrebičov ponúka niekoľko skvelých funkcií, ani kapsuľový kávovar nie je výnimkou. Niekoľko funkcií, ktoré tento kávovar ponúka, si spomenieme.

Automatické šľahanie mlieka – Funkcia automatického šľahania mlieka je výhodou pre milovníkov skvelého a lahodného cappuccina a latte macchiata. Vďaka tejto funkcie sa nemusíte obmedzovať na sušené mlieko v kapsule.

Priehľadná nádobka alebo ukazovateľ množstva vody – Spustenie kávovaru bez odporúčaného množstva vody by nemuselo robiť dobrotu. K prehľadu o množstvo vody je vhodná priehľadná nádobka či ukazovateľ množstva vody, ktorý sa v ňom práve nachádza.

Zásobník použitých kapsúl – Pri častejšia konzumácii nápoja z kávovaru iste oceníte zásobník na použité kapsule. Vďaka tomuto zásobníku nemusíte každú už použitú kapsulu zvlášť vynímať.

Údržba – Niektoré kávovary sú vybavené funkciou automatického čistenia a odvápňovania. Údržba je veľmi jednoduchá. Na čistenie sa používa špeciálny doštičky, ktorá sa vloží do kávovaru. Pod hubicu sa dá hrnček či iná nádoba na vodu, do ktorej bude odtekať voda. Potom sa spustí program a kávovar sa vďaka tomu prečistí horúcou vodou.

Cena

Jedným zo zásadných kritérií je cena. Nielen v prípade kapsulových kávovarov sa cena odvíja od vybavenia, funkcií a závislosti na kompatibilných kapsliach. Lacnejšími modelmi sú kávovary na kapsule Nascafé Dolce Gusto a Tassimo, drahšími potom sú kapsule pre Nespresso.

Dostupnosť kapsúl

Dostupnosť kapsúl s rôznymi príchuťami už nepredstavuje kľúčový problém pri výbere kávovaru. V mnohých špecializovaných predajniach či e-shopoch nájdete niekoľko druhov. Pokiaľ máte radi cappuccino či latte macchiato, odporúča sa kávovar s tryskou slúžiace na výrobu peny z mlieka. A ako sa dočítate ďalej výber rôznych nápojov sa stále rozširuje.

Najčastejšie otázky pri výbere kapsulových espressovačov

Ako sa obsluhuje kapsulový espressovač?

Veľmi jednoducho, postup si v priebehu pár chvíľ osvojí aj laik. Do príslušnej nádoby nalejte vodu, do určenej pozície vložte kapsulu a spustite proces. Za chvíľu je nápoj hotový. Postup sa medzi jednotlivými modelmi môže líšiť, avšak len v drobnostiach.

Pre koho je určený kapsulový espressovač?

Pre tých, ktorí chcú mať kávu hotovú v priebehu chvíľky a príliš ich nezaujíma, ako proces prípravy vlastne funguje. Cena šálky sa pohybuje od 30 centov, preto sú kapsulové kávovary vhodné skôr pre príležitostných konzumentov.

Ktoré nápoje dokáže pripraviť kapsulový espressovač?

Záleží na konkrétnom modeli. V niektorých možno pripraviť iba espresso, od každého výrobcu je však k dispozícii široká ponuka variánt a príchutí, vrátane nápojov, ako je napríklad čokoláda. Niektoré espressovače podporujú aj kapsuly na prípravu ďalších druhov kávy, absenciu trysky na napenenie mlieka však nahradia sušeným mliekom priamo v kapsule.

Iné modely dokažu pracovať aj s mliekom podobne ako automatické kávovary. Majú teda nádobu na mlieko, v ktorej sa ohrieva na správnu teplotu. Pomocou trysky si môžete pripraviť penu.

Ako je to s kompatibilitou kapsúl medzi jednotlivými zariadeniami?

Ku kapsulám sa viaže obmedzenie. Väčšina výrobcov používa vlastný kapsulový systém, preto spravidla do jedného modelu nepasujú kapsuly modelu iného. 

Napríklad Tchibo nepasuje do Tassimo. Určitú výnimkou sú prístroje Nespresso a Dolce Gusto, ktoré umožňujú použitie kapsúl iného výrobcu. V obchodoch sú samozrejme aj neoriginálne kapsule, ktoré nemusia byť s prístrojom na 100% kompatibilné.

Z vyššie uvedeného je potrebné, ak kupujete neoriginálne kapsule alebo chcete vyskúšať kapsule iného výrobcu, vždy na prvýkrát kúpiť je jedno malé skúšobné balenie alebo si od priateľov požičať jednej kapsule a všetko vyskúšať. Každý výrobca kapsúl, originálnych i neoriginálnych väčšinou uvádza s ktorým systémom sú kapsule kompatibilné.

Zaujímavou variantou, neoriginálnych, ale 100% kompatibilných kapsúl pre Dolce Gusto a Nespresso® kávovary sú kapsule Caffesso od Marley coffee

Kapsule Nespresso

Nespresso ponúka až 24 druhov kávy s rôznou intenzitou, bez kofeínu či ochutenú. Ďalej môžete zakúpiť horúcu čokoládu alebo čaju. Cena jednej kapsule sa pohybuje okolo 10 Sk. Kapsule Nespresso sa odporúčajú naozajstným milovníkom kávy. Kapsule Nespresso >>

Kapsule Dolce Gusto

Ponuka kapsúl do kávovaru je veľmi široká a pestrá. K dispozícii je až 30 druhov rôznych nápojov, napr. Karamelové a vanilkové latté. Deti ocenia horúcu čokoládu s variantom Nesquik. Kávovary od značky Dolce Gusto dokážu pripraviť aj chladnejšie nápoje, napr. Ľadové cappuccino a čaj. Kapsule Nescafé Dolce Gusto >>

Kapsule Tassimo

Kapsule Tassimo ponúka známe značky nápojov, napr. Carte Noire, Jacobs, apod. Nápoje s mliekom (latté macchiato a cappuccino) sú opäť odkázané na sušené mlieko. Ponuka čajová ponúka len ovocný alebo čierny čaj. V kapsuliach Tassimo je výborná horúca čokoládu, môžete tak ochutnať príchuť Milka alebo sušienky Oreo. Kapsule Tassimo >>

Kapsule Tchibo Cafissimo

Kapsule od Tchibo sú tiež veľmi populárne. Vyznačujú sa výbornou kvalitou kávy a širokým sortimentom, ktorý neustále dopĺňa o špeciálnej limitovanej edície. Môžete tak ochutnať kávu z Hondurasu, alebo z Kolumbie, Indie a Brazílie. Všetko doplnené o silné espresso, jemné café crema a 4 druhy kapslí čaju. Kapsule Tchibo Cafissimo >>

Rozmanitú ponuku nápojov sľubujú kapsule pod značkou René, ktoré môžete podľa druhu použiť do kapsulových kávovarov Nespresso a Dolce Gusto, podobne ako kapsule Caffesso. Menšie výber, ale veľmi kvalitnú kávu ponúka kapsule Illy, ktoré sú určené pre kávovary Francis X7, X1 a Y1.

Dobré meno výrobcu je pri výbere kapsulového kávovaru polovicou úspechu. V súčasnosti nájdete na trhu mnoho zákazníkov s ich obľúbenými značkami, ako je např.Tchibo, Bosch, Dolce Gusto a Nespresso.

Kapsuľové kávovary Dolce Gusto

Úplnou klasikou na trhu s kapsulovým kávovary je talianska firma Dolce Gusto, ktorá ponúka širokú škálu nápojov od klasického espressa a latte macchiata až po horúcu čokoládu a čaj. Výhodou ich spotrebičov sú kompaktné rozmery.

Kapsuľové kávovary Nespresso

Kapsuľové kávovary značky Nespresso ponúkajú výbornú kávu. Disponujú modernými technológiami a krásnym dizajnom. Na výber je 24 druhov káv, napr. Karamelová, čokoládová a vanilková.

Záver

Ak si chcete vychutnať kvalitnú kávu, cappuccino, čaj alebo horúcu čokoládu bez zbytočných starostí, miešaním ingrediencií a ďalších nadbytočných príprav, odporúča sa zakúpiť kvalitnú kapsuľový kávovar. Ten sa stane moderným doplnkom Vašej kuchyne.

Dôležité parametre

Tlak

Podľa tlaku vyvíjaného na zomletú kávu delíme kávovary na tie, ktoré majú čerpadlo a tie, ktoré sú založené na tlaku pary.

Na kvalitnú prípravu kávy je vhodné, aby kávovar mal integrované čerpadlo. Dosahovať by mal aspoň 9 barov, na prípravu jednej šálky naozaj kvalitného espressa budete potrebovať prístroj s tlakom aspoň 15 barov. Existujú aj lacnejšie prístroje s tlakom okolo 2 bary.

Tryska na mliečnu penu

Tryska slúži na výrobu mliečnej peny. Povinný parameter pre milovníkov kapučína alebo café latte. Pri niektorých kapsulových kávovaroch napeňovač mlieka nenájdeme. Tie nahrádzajú penu sušeným mliekom priamo v kapsule.

Plocha na nahrievanie šálok

Nápoj v studenej šálke rýchlo chladne, preto je vhodnejšie, keď je súčasťou kávovaru plocha na nahrievanie šálok.

Slovník pojmov – kávovary

Kapsuly

Malé nádobky s predpripravenou kávovou zmesou určenou do kapsulových kávovarov. Umožnia jednoduchý spôsob prípravy nápojov. Na trhu je nepreberné množstvo chutí vrátane kapučína, latte macchiato alebo napríklad čokolády. Jednotlivé kapsuly možno spravidla použiť len v kávovare daného výrobcu. Vkladajú sa do pripravených pozícií v kávovare, po použití sa prázdna nádobka vyhadzuje.

Espresso

Espresso je kávový nápoj s objemom približne 30 ml vyrobený pod tlakom asi 9 barov. Odporúčaný čas extrakcie je 20 – 30 sekúnd. Servíruje sa v šálke s objemom 60 – 90 ml.

Crema

Jemná a hustá kávová pena na povrchu správne pripraveného espressa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: