Ako vybrať moka kanvičku

Moka kanvička ponúka lacnú a jednoduchú prípravu kávy originálnej chuti. Skladá sa z troch častí. Do spodnej sa naleje voda, do prostrednej nasype káva a v hornej sa tvorí hotový nápoj. Vodu v nej možno ohrievať buď priamo na sporáku, alebo si vystačí s elektrickou zásuvkou. Vyrába sa v niekoľkých veľkostiach.

Výhody

Veľmi jednoduchá príprava
Osobitá, mierne pripálená chuť
Vyšší obsah kofeínu
Nízka cena prístroja

Nevýhody

Môže dôjsť k prepáleniu kávy
Vždy sa musí pripraviť maximálne množstvo kávy

Moka kanvičky

Jednoduchá príprava kávy
Káva je silnejšia ako prekvapkávaná
Nízka cena

Najčastejšie otázky pri výbere moka kanvičky

Aké varianty moka kanvičky existujú a ako sa líšia?

Väčšina moka konvičiek funguje klasicky na princípe ohrevu na sporáku, a je jedno, či na plynovom, elektrickom alebo indukčnom. V prípade indukčnej varnej dosky vyberajte špeciálnu kanvičku. Ďalším typom sú kanvičky s integrovaným rýchlovarným ohrevom vody napájaným elektrickou energiou. Nepotrebujú sporák, stačí ich zapojiť do elektrickej zásuvky.

Spôsob ohrevu spravidla nemá vplyv na chuť kávy, preto odporúčame vyberať podľa vašich možností a umiestnenia kanvičky v kuchyni.

Ako sa pripravuje káva v moka kanvičke?

Zariadenie sa skladá z troch častí – nádobky na vodu, zásobníka na kávu a samotnej kanvičky, v ktorej sa bude tvoriť hotová káva. Príprava je pritom veľmi jednoduchá. Do spodnej časti nalejte vodu, do sitka nasypte stredne hrubo mletú kávu a celú kanvičku dajte ohrievať na sporák s miernym plameňom, prípadne zapnete do zásuvky. Proces funguje na princípe vysokého tlaku vodnej pary, na ktorú sa v dôsledku ohrevu premieňa voda v spodnej nádobke. Tá sa následne cez namletú kávu dostáva až do hornej nádobky v podobe hotovej kávy.

Pre koho je určená moka kanvička?

Moka kanvičky vynikajú jednoduchosťou prípravy, nízkou cenou a zaujímavou chuťou kávy. Vhodné sú teda pre tých, ktorí majú radi silnú kávu podobnú espressu. Neradi dlho čakajú a nechcú míňať viac peňazí za plne automatické prístroje.

Dôležité parametre

Objem

Udávaná kapacita moka konvičiek sa uvádza v 30 ml porciách. Údaj napríklad o šiestich šálkach teda môže miasť. Ak si varíte kávu do klasického 250 ml hrnčeka, odporúčame vyberať väčšiu veľkosť. Treba podotknúť, že by zásobník na kávu mal byť takmer plný. Pripravuje sa teda vždy maximálna kapacita kanvičky.

Veľkosti pre tých, ktorí pijú z väčších hrnčekov:
3 – 4 šálky – vhodné pre dvoch ľudí
6 – 12 šálok – pre 3 až 5 ľudí
13 a viac šálok – pre 6 a viac ľudí

Materiál kanvičky

Moka kanvičky sú spravidla vyrábané z potravinárskeho hliníka, ktorý je tradičnejší a má veľmi dobré teplovodivé vlastnosti. Vďaka tomu rovnomerne ohrieva vodu v nádobke. Existujú aj antikorové kanvičky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: