DeLonghi ECAM 22 110 B – Podrobná recenzia

Kávovar De’Longhi ECAM 22 100 B je jedným z najpopulárnejších a najpredávanejších kávovarov. Tento kávovar je Víťaz súťaže ProduktRoku 2016 a 2017 , ktorá vyhlasuje najpopulárnejšie produkty podľa preferencií spotrebiteľov. DeLonghi ECAM 22 110 B patrí do kategórie vstupných modelov a je k dispozícii za necelých 300 eur. Pretože sme chceli vedieť, prečo práve tento kávovar je taký populárny a aké výhody a nevýhody tento prístroj prináša so sebou, sme ho otestovali sami a podrobne preskúmali. Môžeme v tejto chvíli povedať, že nie kvôli ničomu je DeLonghi ECAM 22.110 B ocenený ako víťaz v pomere ceny a výkonu.

Tento kávovar od spoločnosti DeLonghi nás tiež dokázal presvedčiť. DeLonghi ECAM 22 110 B má mnoho rôznych funkcií, ktoré výrazne zjednodušujú kvalitu špeciálnej kávy, ako aj prevádzku, manipuláciu, čistenie a uvedenie do prevádzky celého stroja. Vďaka integrovanému speňovaču mlieka môže užívateľ pripraviť mnoho rôznych špecialít. Keďže je však možné manuálne upraviť množstvo vody a kávy, môžete tiež pripraviť aj kávové špeciality, ako napríklad ristretto. Vysoký tlak čerpadla 15 bar vďačí DeLonghi ECAM 22 110 B aj za vysoký maximálny výkon 1450 wattov, čo je však pre kávovar úplne normálna hodnota. Vďaka tomuto vysokému tlaku sú pripravené espressa vysokej kvality. Je možné nastaviť aj stupeň mletia vďaka 13-stupňovému kužeľovitému mlynčeku z ocele.

DeLonghi ECAM 22.110 B

Okrem týchto dobrých vlastnostní nás kávovar DeLonghi ECAM 22 110 B od spoločnosti DeLonghi presvedčil aj atraktívnym výzorom. Vďaka týmto mnohým dobrým a dôkladne premysleným funkciám môžeme odporúčať tento kávovar od spoločnosti DeLonghi ako víťaza vo svojom cenovej kategórii .

Model DeLonghi ECAM 22 110 B od výrobcu De’Longhi je jedným z najlacnejších kávovarov na trhu. Súčasne je podľa početných zákazníckych recenzií v online zahraničných obchodoch, ako sú Amazon a Media Markt, tiež jedným z najpopulárnejších. Za nízku cenu získate vysokú kvalitu jednotlivých komponentov a jednoduchú manipuláciu. DeLonghi ECAM 22 110 B je pohodlný na používanie a vzhľadom k svojej veľkosti je vhodný pre menšiu domácnosť.

Značka De’Longhi

De’Longhi je spoločnosť založená v Taliansku, ktorá vyrába a predáva výrobky pre domácnosť. Zariadenia sa vyrábajú najmä v severnom Taliansku, ako aj v Číne a ďalších krajinách na ďalekom východe. Medzi všetkými domácimi a kuchynskými spotrebičmi je De’Longhi známy najmä svojimi kávovarmi a espresso zariadeniami . Jedná sa hlavne o nižšie a stredné cenové relácie, ale v ponuke sú aj vysoko kvalitné plne automatické stroje nad 1000 €. Značka De’Longhi sa vyznačuje predovšetkým vysokou kvalitou a jednoduchou manipuláciou vo všetkých cenových kategóriách.

DeLonghi ECAM 22.110 B Cena

DeLonghi ECAM 22 110 B je jedným z najlacnejších kávovarov na trhu. Napriek tomu je cenové porovnanie dôležité. Na Heuréke.sk si môžete skontrolovať aktuálne ceny. Orientačná cena DeLonghi ECAM 22 110 B je 299 eur.

 

Pozri – TOP Automatické kávovary do 500 eur

 

DeLonghi modely a rozdiely

DeLonghi ECAM 22 110 B je celý čierny. DeLonghi ECAM 23 420  SB je v strieborno – čiernom prevedení a DeLonghi ECAM 22 110 W je v bielej farbe. Všetky modely sú prevažne rovnaké. Všetky ostatné technické údaje a nastavenia sú rovnaké.

Výhody

Veľmi kompaktný
Kužeľový mlynček je tichý
Pekný vysoký výtok pre poháre
Použitie kávových zŕn a kávového prášku
Tichý v porovnaní s modelom ESAM 3000 B
Jednoduché čistenie
Preplachovanie je automatické
Varná jednotka je vyberateľná a ľahko sa dá vyčistiť
Zozumiteľný návod na použitie
Veľa možností nastavenia
Veľmi dobrý pomer – cena výkon

Nevýhody

Mlynček zablokovaný pri veľmi jemnom stupni mletia.
Žiadna vyhrievaná polička na poháre
Žiadny displej
Nie je k dispozícii žiadny integrovaný mliečny systém
Oznámenie o plnom koši a prázdnej nádrži na vodu sa zobrazí až po zapnutí
Ručné čistenie jednotlivých komponentov je absolútne nevyhnutné
Žiadna nehrdzavejúca oceľ.

 

DeLonghi ECAM 22 110 B – Recenzia

Každý, kto si vyberie DeLonghi ECAM 22 110 B , si zámerne vyberie vstupný model v najnižšej cenovej úrovni. Tento aspekt musíte mať vždy na pamäti pri hodnotení zariadenia a jeho jednotlivých komponentov. V našom teste De’Longhi ECAM 22 110 preto produkt hodnotíme podľa našich najlepších znalostí a presvedčení, berúc do úvahy nízku cenu.

Na testovanom kávovare sme si všimli, že je ideálnym riešením pre tých, ktorí majú radi mletú kávu, ale aj zrnkovú. Najväčším prínosom tohto stroju je určite variabilita nastavenia a jednoduchosť ovládania. priemerne veľký zásobník na kávové zrná, do ktorého sa zmestí dávka na cca 16 šálok espressa. úžasné je , že dokáže pripraviť dve šálky kávy naraz! Nevýhodou môže byť pre netrpezlivých to, že je ohrievanie mlieka o čosi pomalšie, ako zvyčajne , alebo , že čerpadlo je príliš slabé pri najjemnejších stupňoch mletia. Musíme však brať do úvahy , že ide o kávovar nižšej cenovej kategórie.

DeLonghi ECAM 22 110 B - test

Keď vezmeme do úvahy všetky plusy a mínusy, ktorými sa zaoberala naša recenzia DeLonghi ECAM 22.110 B, tento kávovar je vo všeobecnosti veľmi dobrou voľbou pre vašu šálku kávy. Ponúka veľmi zaujímavé riešenie, ktoré je spojením vysokej kvality a dostupnej ceny.

 

DeLonghi ECAM 22 110 B – Podrobná recenzia

Unboxing Rozbalenie- Začiatok nášho testu De’Longhi ECAM 22 110 B

Sme veľmi nadšení z nášho DeLonghi ECAM 22 110 B a nemôžeme sa dočkať, kedy ho rozbalíme.. Zariadenie je dobre zabalené a prelepené. Po otvorení krabice sa objaví ďalšia krabica. Pôvodná krabica produktu. Dobre potiahnutý fóliou a zabalený v polystyréne sa už zanedlho objaví náš kávovar. Z vizuálneho hľadiska máme z prístroja veľmi dobrý dojem. Ovládací panel je jednoduchý a obmedzený na dôležité nastavenia. Na prvý pohľad sú nám všetky tlačidlá a gombíky samozrejmé. Plastové púzdro vo vysokej lesklej čiernej farbe vyzerá krásne a dokonale sa prispôsobí jednotlivým prvkom v kovovom vzhľade.

Samozrejme, že kávovar vyrobený z nehrdzavejúcej ocele pôsobí oveľa lepšie, ale v dôsledku ceny utrpela trochu optika produktu.

Dodávka – čo je v balení

Okrem kávovaru DeLonghi ECAM 22 110 B obsahuje aj ďalšie položky zahrnuté v kúpnej cene. Návod na používanie je k dispozícii v 25 jazykoch a obsahuje informácie ohľadom záruky. Ďalej je tu vodný filter na nastavenie tvrdosti vody, čistiace / odvápňovacie tablety a lyžička na kávu. Po rozbalení všetkého a odstránení všetkých ochranných fólií sme pripravení uviesť do prevádzky DeLonghi ECAM 22 110 B

Skutočnosť, že je zahrnutý vodný filter, považujeme za výbornú, pretože drahšie a prevažne identické modely ECAM 23 420  SB neobsahujú balenie vodného filtra. Teraz by sme  neradi započítali plastovú odmerku, ktorá by v našom prípade bola nahradená.

Správne nastavenie DeLonghi ECAM 22 110 B

Čo treba mať na pamäti, v každom prípade je to, že najjemnejšie nastavenie stupňa mletia preťažuje automatický kávovar. Ešte nie je známe, že kávové zrná sú stále prítomné a tie nie sú pomleté. Alebo espresso nefunguje rovnomerne, ale iba v kvapkách z kávovaru, čo je znakom toho, že čerpadlo je príliš slabé pri najjemnejších stupňoch mletia.

Mimochodom, pre mnohé kávovary DeLonghi sú výzvou najjemnejšie stupne mletia.

Aspoň zariadenia v testovaných cenových rozpätiach. Dokonca aj pri modeli ESAM 3000 B Magnifica tiež nefungoval espreso príjem v najjemnejších stupňoch mletia . Ale aj pri drahšom modeli ECAM 23.420. SB existujú rovnaké problémy. Tu sú tie isté komponenty, tj čerpadlá, mlynček a varnej skupiny, ktoré sú nainštalované.

Prevádzka DeLonghi ECAM 22 110 B je jasne usporiadaná. Existuje niekoľko priamych výberových tlačidiel a otočný regulátor. Obe funkcie sú samozrejmé. Na nápoje sú k dispozícii tlačidlá priamej voľby. Tu si môžete vybrať medzi 1 alebo 2 espressa a 1 alebo 2 šálkami kávy. Otočný regulátor upravuje silu kávy a tým aj množstvo spracovaných kávových zŕn. Otočením regulátora úplne doľava sa umožní používanie kávového prášku.

 

Pozri – TOP Automatické kávovary do 500 eur

 

Varná skupina je srdcom dobrého plne automatického stroja. Môže sa ľahko odstrániť z DeLonghi ECAM 22 110 B a nakoniec sa dá čistiť pod tečúcou vodou.

 

Funkcie

Pri obsluhe DeLonghi ECAM 22 110 B sa zriekli displeja. Nastavenia sa vykonávajú iba cez niekoľko tlačidiel. Väčšina funkcií je takmer samozrejmosťou vo forme malých obrázkov vedľa tlačidiel. Ostatné je potrebné si prečítať v príručke.

Uvedenie do prevádzky a prvá káva

Ak chcete prvýkrát zapnúť kávovar, návod na obsluhu nie je absolútne nevyhnutný. Najprv sa nádrž naplní vodou a ďalšia nádrž čerstvými kávovými zrnami. Potom zastrčte kábel do zásuvky, otočte spínač na zadnej strane prístroja a stlačte tlačidlo na prednej strane ovládacieho panela. Po prvom prepláchnutí zariadenia položíme šálku pod výtok, inak voda vytečie do záchytnej nádrže, ktorá sa po použití môže vyprázdniť a vyčistiť.

Kávovar je teraz pripravený pripraviť prvú kávu. Výber je jednoduchý, môžete sa rozhodnúť medzi Café Créma a Espresso a varí sa jedna alebo dve šálky. Sila kávy môže byť nastavená pomocou kolieska uprostred. Rozhodli sme sa pre Café Créma a stopujeme čas – trvá to presne jednu minútu, kým stlačíme tlačidlo, až kým nebudeme mať hotovú kávu v pohári. A vyzerá perfektne na prvý pohľad s peknou penou.

Mliečne penenie nie je žiadna veda a tlačidlá sú zvládnuteľné. Niektoré továrenské nastavenia však nie sú také dobré a mali by byť upravené. Je obzvlášť dôležité kalibrovať referenčné množstvo pre espresso. To sa dá urobiť rýchlym pohľadom na manuál alebo na náš článok. 

Káva a espresso

Ovládacia ponuka pozostáva zo siedmich tlačidiel a jedného kolieska. Kávu a espreso si môžete vybrať pomocou tlačidiel. Vľavo sú tlačidlá pre espreso pod tlačidlom zapnutia / vypnutia. Môžete si vybrať jeden až dva poháre. Vpravo vedľa kolieska sa nachádza výber pre kávu a opäť voľba pre jeden alebo dva poháre. Pred tým, než sa káva alebo espresso uvarí, musí byť všetko ostatné nastavené, napríklad množstvo kávových zŕn a stupeň mletia. Po obsluhe prístroja je počuť, ako sa zapne mlynček, ktorý pomelie kávové zrná, ktoré potom putujú do varnej jednotky. Len krátko nato káva už vyteká z výtoku. Pri jednej šálke sa toto všetko udeje do jednej minúty.

Sila kávy

Za silu vašej kávy je zodpovedné malé koliesko v strede obslužného menu. Toto koliesko môže byť nastavené buď na kávový prášok, kedy si stroj odoberie potrebné množstvo kávového prášku potrebného na varenie. Ak sa káva pripravuje z čerstvých kávových zŕn, potom sa množstvo kávových zŕn môže nastaviť individuálne medzi MIN a MAX. Ak chcete získať dokonalú šálku kávu, musíte najskôr vyskúšať nastavenia a trochu sa s nimi pohrať.

Objem náplne

Káva vyteká z výtoku priamo do šálky. Pri DeLonghi ECAM 22 110 B je už nastavený určitý počet mililitrov pre jednotlivé šálky. Informácie nájdete v návode na strane 12. Objem môže byť ešte individuálne zmenený. To umožňuje individuálne nastaviť objem a silu kávy. Napríklad stlačte symbol jednej šálky kávy a držte ho stlačený kým svieti kontrolka a kávovar začne variť vašu kávu. Potom tlačidlo pustite a znovu ho stlačte keď je dosiahnuté požadované množstvo. Zariadenie uloží nové nastavenia.

Stupeň mletia

Pre ideálne nastavenie stupňa mletia, je potrebné sa trochu vyznať aj medzi kávovými zrnami. V podstate však platí, že čím je káva jemnejšie zomletá, tým je silnejšia. Pokiaľ je stupeň mletia nastavený trochu vyššie, nepretečie káva poriadne cez varnú skupinu a kvapká z výtoku von. Pri hrubo zomletej káve márne hľadáme penu. Stupeň mletia by sa mal podľa výrobcu nastaviť počas procesu mletia. Zodpovedajúce koliesko sa nachádza v priestore na kávové zrno.

Teplota kávy

Je známe, že studená káva omladzuje, ale väčšina ľudí dáva prednosť horúcej káve. Teplotu nápoja z DeLonghi ECAM 22 110 B si môžete ľahko nastaviť. Bohužiaľ, nastavenie nie je presne stanovené, dá sa nastaviť iba nízka alebo vysoká teplota. Teplotu môžete zmeniť, ak je zariadenie vypnuté, prepínač na zadnej strane je preradený. Stlačte a podržte tlačidlo pre espresso tak dlho, kým sa na riadiacej lište nerozsvietia všetky ikony. Tlačidlo pre espresso držte tak dlho, až kým nenastavíte požadovanú teplotu. Znak ECO označuje najnižšiu teplotu, znamienko s výkričníkom najvyššiu teplotu.

Mlynček

Každý kávovar má mlynček. Ten pomelie čerstvé kávové bôby tesne pred varením. Pri mlynčekoch rozlišujeme kužeľový mlynček a kotúčový mlynček. Pri DDeLonghi ECAM 22 110 B sa jedná o kužeľový mlynček z nehrdzavejúcej ocele. Hneď ako pripravíte prvú kávu, zistíte, že mlynček je pomerne tichý. V každom prípade sú aj tichšie ako porovnateľné plne automatické stroje v podobnom cenovom rozpätí. Stupeň mletia sa dá nastaviť pomocou kolieska , ktoré sa nachádza v násypke na kávové zrno. V podstate jemné mletie zaisťuje mimoriadne aromatické espreso s jemnou penou, ale pri tomto modely existujú problémy s nastavením najjemnejšieho mletia. Možno, že tlak nestačí na varenie kávy na najjemnejšej úrovni, v každom prípade káva vyteká veľmi pomaly z výčapu alebo vôbec nie. Pozitívne je, že prístroj aj na treťom stupni mletia vie pripraviť veľmi kvalitnú a jemnú kávu alebo espreso

Tento kávovar má kužeľovitý mlynček vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Funguje oveľa tichšie ako ESAM 3000 B Magnifica od toho istého výrobcu. 

Je nastaviteľný do 13 stupňoch mletia, pričom dva najjemnejšie stupne nie sú použiteľné. Buď je mlynček zablokovaný alebo espresso vychádza len kvapkami a príliš nízkym množstvom z výtoku. Zdá sa teda, že ani čerpadlo, ani mlynček nemôžu zvládnuť tie najjemnejšie nastavenia.

Kávové zrná

Kávové zrná v zásobníku na kávové zrná v kávovare s kávovou lyžicou. Kávová zrná sú väčšinou zodpovedné za vôňu pripraveného nápoja. Preto sa musia dobre skladovať v kávovare. Pri produkte DeLonghi ECAM 22 110 B je priečka prístupná zhora. Ponúka dostatok priestoru pre kávové bôby a samostatný zásobník na mletú kávu. Gumové tesnenie, ktoré by malo zachovať vôňu kávy, vytvára dobrý dojem, priečinok sa dá ľahko utesniť.

Výška výtoku

Výška výtoku pri DeLonghi ECAM 22 110 B je flexibilná a plynule nastaviteľná. Maximálne sa zmestí asi 13 cm vysoký pohár pod prístroj. Dokonca je tam aj menší priestor pre poháre na nápoj latte macchiato.

Minimálne o niečo menej ako 9 cm. Ale aj s mojimi veľmi malými pohármi to fungovalo dobre, ako uvidíte neskôr v tomto článku.

Výtok kávy

Pod výtokom na kávu sa zmestia až dva poháre, ktoré sú naplnené súčasne. Veľmi sa nám páči skutočnosť, že výtok môže byť nastavený z približne 6 cm na 13 cm, takže sa tam zmestí všetko od espreso pohára až po pohár na latte macchiato. Hygiena je dôležitou témou medzi kávovarmi. DeLonghi ECAM 22 110 B sa pri každom zapnutí a vypnutí raz premyje vodou. Tento automatizmus znižuje riziko vzniku baktérií. Prístroj však musí byť odvápňovaný a čistený v pravidelných intervaloch s použitím odvápňovacích tabliet.

Vodný filter 

V tomto kávovare je možnosť inštalovať vodný filter. Ten sa naskrutkuje do nádrže na vodu. Vodný filter v plne automatickom prístroji pracuje na rovnakom princípe ako klasický vodný filter Britta. Znižuje tvrdosť vody na úroveň I. To tiež znamená menej vápnika vo vode a menej nánosov v stroji. To však neznamená, že DeLonghi ECAM 22 110 B nemusí byť odvápnený.

Tvrdosť použitej vody určuje, životnosť filtra. Čím tvrdšia je voda, tým rýchlejšie je nasýtený filter. Tvrdosť vody môžete otestovať dodaným testovacím pásikom alebo sa na ňu môžete pozrieť online na stránkach vodárne. Pokiaľ máte mäkkú vodu, môžete ušetriť filter. Vodu môžete tiež filtrovať cez Britta kuchynský filter a potom vodu použijete v zariadení. V každom prípade je dôležité uviesť tvrdosť vody používanej v kávovare, pretože to určuje rytmus odvápňovania.

Pri nákupe dbajte na to, že fixné náklady sa zvýšia v dôsledku vodného filtra.

Kontajner na kávové usadeniny 

Môže sa úplne odstrániť z prednej strany a sedí v zachycovacej šálke na vodu a kávové zvyšky.

Ako vidíte, oba zásobníky sú relatívne malé. Červená bodka je plavák, ktorý udáva, aká vysoká je hladina v nádrži a či má byť vyprázdnená. Rovnako ako u mnohých plne automatických kávovaroch, polica z nehrdzavejúcej ocele tiež poškriabe spodky keramických pohárov. Čistenie je rýchle a jednoduché. Odporúčam vypláchnuť všetky časti pod tečúcou vodou. Opláchnutia v myčke na riad by ste sa mali vzdať. Zasahuje na životnosť plastu.

Čerpadlo 

Maximálny tlak čerpadla je uvedený ako 15 barov. Pri jemnejších stupňoch mletia zvláda čerpadlo vodu iba po kvapkách zohriať.

V prípade prístroja ESAM 3000 sa kávovar tiež dostal do štrajku s podobnou konfiguráciou. DeLonghi ECAM 23.420. SB, malo úplne identický problém, pretože sa používajú rovnaké komponenty. Napriek všetkému je možné docieliť slušné espresso. Musíte sa však zrieknuť dvoch najjemnejších stupňov mletia.

Napeňovač mlieka

Táto penová kopija je veľmi minimalistická. Zatiaľ čo v mierne drahších modeloch DeLonghi ECAM 23.420 SB s penovým vývodom je možné peniť v dvoch nastaveniach, pri tomto modeli DeLonghi ECAM 22 110 B má iba jedno základné nastavenie.

Na tom nám až tak nezáleží, pretože používame iba toto nastavenie pri oboch prístrojoch. 

Po nejakej tej praxi je výsledkom jemná homogénna pena. Ak ste si to už niekoľko krát vyskúšali , môžete si pomaly vyskúšať aj Latte Art.

Drahšie zariadenia, ako je Siemens EQ 6, majú automatickú penovú funkciu. Často ich označujú ako „One Touch“ Cappuccinatore System alebo niečo také. Musí tam byť situované mlieko, všetko ostatné je automatické. Pri DeLonghi ECAM 22.110.B ste odkázaní na vlastné ruky. Žiadny vyhrievaný zásobník na poháre

Na poličke na odkladanie pohárov sa odzrkadľuje polica, ale vyhrievaná žiaľ nie je. Ale ponúka relatívne veľký priestor pre malý stroj.

Dýza na mliečnu penu

Dokonalá penová koruna je najdôležitejšou vecou pri cappuccine alebo latte macchiate. Pretože sme veľkí milovníci cappuccina, dýza na napenenie mlieka je mimoriadne dôležitou súčasťou kávovaru. Na rozdiel od zariadení s funkciou jednodotykového ovládania  vyžaduje DeLonghi ECAM 22 110 B manuálne napenenie mlieka. Na tento účel je penová hubica držaná v mlieku, ktoré má byť napenené a vyrobené pomocou pary a šikovných pohybov. Je dôležité, aby bola zvolená vhodná nádoba na mlieko, pretože penenie vyžaduje malý cvik a nie zriedkavo sa stane, že strieka horúcu vodu cez oblasť čo môže viesť k popáleniu. Ale akonáhle sa do toho dostanete, môžete použiť dýzu DeLonghi ECAM 22.110 B na vytvorenie peknej, pevnej mliečnej peny. Odporúčame vám ich ihneď po každom použití utrieť vlhkou handričkou, predtým než sa mliečna pena zasuší.

TIP: Takzvané džbány vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s dlhou rukoväťou sú ideálne na spenenie mlieka a vytvorenie mliečnej peny.

Ako zvládnete mliečnu penu pre kávové špeciality?

Samozrejme, tí, ktorí si užívajú latte macchiato a cappuccino, majú osobitný záujem o kvalitu mliečnej peny. Bohužiaľ integrovaný mliečny systém DeLonghi ECAM 22.110 B nemá. Hoci to uľahčuje čistenie, ale tiež vyžaduje malú zručnosť pri príprave mliečnej peny. Na tento účel je k dispozícii praktická tryska na mliečnu penu. Samotná tryska na mliečnu penu funguje dobre, ale chvíľu trvá, kým dosiahnete perfektnú mliečnu penu. Prostredníctvom trysky na mliečnu penu môže byť mliečna pena pripravená priamo do pohára alebo do džbánu. Pena pre cappuccino alebo espresso musí byť pripravená v ďalšom pracovnom kroku. Výhodou je však ľahké čistenie trysky na mliečnu penu.

Extra podnos pre mletú kávu

Ďalší prídavný zásobník na mletú kávu je k dispozícii aj DeLonghi ECAM 22.110 B. Ten má priamy kontakt spočívajúci v zbieraní vodnej pary, čo môže pri kombinácii kávy viesť k plesni, a preto je dôležité ho stále udržiavať čistý.

Je samozrejme lepšie pomlieť kávu za čerstva a to vie automatický kávovar samozrejme tiež. Ale môže sa stať, že niekto si chce medzitým dať bezkofeínovú kávu. V tom prípade môže byť využitá priečka.

K dispozícii je meracia lyžička, napriek varovaniu môžete tiež vyskúšať 1,5 lyžičky kávy.

Pre dobré espresso

Yirga Santos od Coffee Circle je výborné Bio-Espresso pre všetky kávové automaty. Je to zmes 75% Arabica a 25% bôby Robusta s veľkou penou a arómami čokolády a pražených orechov. Toto čerstvé espreso sa dodáva krátko po pečení. Chutí veľmi dobre, ale výborne sa hodí do cappuccina alebo latte macchiato. Je to tiež nízkokyselinové a dobre tolerované espresso. Tu nájdete podrobnú recenziu Yirga Santos.Po výrobných nastaveniach vznikne 40 ml espressa. To je príliš veľa.

Nerozumieme ani tomuto základnému postoju, pretože v každej slušnej kaviarni dostanete espresso s objemom 20 – 25 ml a to je to, čo DeLonghi ECAM 22.110 B dokáže. Ale dobrá vec v tomto kávovare je, že môžete nastaviť presné množstvo a tým zabrániť vzniknutiu vodnatej alebo horkej kávy.

Najprv by ste mali mlynček nastaviť na čo najjemnejší. Žiaľ vzťah medzi nastaveniami nefunguje bezchybne. Nakoniec sme skončili na úrovni „Level 3“, takže najjemnejší stupeň mletia, ktorý nespôsobuje žiadne problémy. V opačnom prípade by espreso nebolo dobré, pretože mlynček by nedostal žiadne zrnká kávy.

Naším cieľom bolo espresso s približne 20 ml, ktoré by malo trvať 25 sekúnd.

Najlepší stupeň mletia, ktorý máme teraz. Musí sa však upraviť odberné množstvo.

A ako vyzeral náš výsledok . Sme spokojní. Čas prípravy bol príliš krátky. Mohli sme to prispôsobiť jemnejším mletím, ale to nebolo možné z dôvodov uvedených vyššie.

Návod ako krok po kroku pripraviť perfektné espresso s DeLonghi ECAM 22 110 B

Mlynček nastavte na čo najjemnejší. Pre nás to bol „stupeň 3“.
Otočením otočného gombíka nastavte najvyššie množstvo kávy. Otáčajte v smere hodinových ručičiek, kým sa nezastaví.
Teraz stlačte referenčné tlačidlo s pohárom. Mlynček začína mlieť. Pokračujte v držaní, kým displej zabliká a pustite tlačidlo.
Teraz začína odber. Keď je dosiahnutých 20 ml, znova stlačte pohár. Na váženie môžete použiť váhu alebo pohár.

Teraz ste naprogramovali espresso, ktoré si zaslúži jeho meno.
Trvalo nám niekoľko pokusov kým sme získali správne množstvo, takže nezúfajte, ak to na začiatku nefunguje.

Ako dobre chutí espresso podľa nášho názoru?

Kávoví znalci hodnotia kvalitu kávovaru na základe espresa. Príprava dobrého espressa vyžaduje správne technické vybavenie. Tohto sa však kávovar zrieka. Robí najdôležitejšie pracovné kroky automaticky. Espresso z DeLonghi ECAM 22 110 B je intenzívne a je pripravený s dobrou penou. Dôležité je však prispôsobenie správnej sily, ktorá by sa mala prispôsobiť vlastnému vkusu. Dobré espreso nesmie byť príliš slabé, inak by sa stratila aróma. Kvalita espressa z DeLonghi ECAM 22.110 B veľmi závisí od použitých bôbov. Taktiež môžete použiť aj espresso mletú kávu. Mletá káva sa doplní do priečinku na mletú kávu.

Káva je vodnatá – analýza chýb

Máte príliš tenkú kašu v pohári? Krém je mliečny a chuť vodnatá a horká zároveň ? Tu je niekoľko možností v čom to môže pri DeLonghi ECAM 22.110.B. spočívať.

Espresso je hrubo pomleté. Potom puk ponúka príliš malý odpor a voda preteká príliš rýchlo. Ak je to možné, mali by ste sa pokúsiť nastaviť ešte jemnejšiu jemnosť mletia.

Môže to byť aj staré espresso. V mojich espresso testoch získate tipy na správne espresso. Pokiaľ nevložíte to správne espresso ani nemôžete očakávať nič chutného.

Množstvo vody je nastavené príliš vysoko. Espresso je nadbytočné. Pozrite si pokyny na dobré espresso.

Čistenie DeLonghi ECAM 22 110 B

Ktokoľvek, kto chce mať dlhú dobu niečo zo svojho kávovaru, ho musí čistiť dôkladne a predovšetkým pravidelne. V ideálnom prípade každý deň, keď bol použitý. Často sa však zabúda na jednu časť a tou je varná skupina.

Kombinácia vysokej vlhkosti a zvyšku kávy je ideálnym miestom pre plesne a  huby. 

Čistenie varnej skupiny

Hoci DeLonghi ECAM 22 110 B , rovnako ako mnohé moderné kávovary, je vybavený automatickým čistiacim programom, ručné čistenie nie je nevyhnutné. Obidve varné skupiny a kontajner na výlisky sa musia čistiť oddelene. To najlepšie dosiahnete pod tečúcou vodou.

Trochu nešťastne je vyriešené zobrazenie prázdnej nádoby na buničinu a vodnej nádrže. Po poslednej pracovnej operácii sa na DeLonghi ECAM 22.110 B nezobrazí, ale len po opätovnom zapnutí. Obzvlášť ráno je to nepríjemné keď túžite po káve.

Z hygienických dôvodov a preto, že je možné ju ľahko vymeniť v prípade chyby. Varnú skupinu ako náhradná časť pre DeLonghi ECAM 22.110.B. si môžete zakúpiť na Amazone.

Rozloženie je veľmi jednoduché. Za nádržou na vodu sa skrýva klapka.

Túto klapku viete jednoducho otvoriť. Upozornenie: Pred odstránením varnej skupiny na prípravu kávy musíte správne vypnúť kávovar, inak sa varná skupina nenachádza v kľudovej pozícii, zovrie sa a nedá sa odstrániť. Vypnite na prednej strane prístroja!

Zvyšok je samostatný. Musíte stlačiť dva červené posúvače a potom môžete jednoducho vytiahnuť varnú skupinu. Už držíte varnú jednotku v ruke. Teraz ju môžete čistiť čistou špongiou pod tečúcou vodou.

Pokiaľ máte čas varnú skupinu môžete nechať vysušiť mimo zariadenia. Túto príležitosť môžete tiež využiť na vetranie prístroja DeLonghi ECAM 22.110 B. a nechať ho určitý čas otvorený. Najmä pred dovolenkou odporúčam toto, pretože vlhké podnebie v kávovare premení interiér rýchlo na biotop. A určite nie je zábava prísť z dovolenky domov a zistiť, čo sa deje v DeLonghi ECAM.

Čistenie penovej trysky

Keď je mlieko napenené, malá časť mlieka sa vždy presunie do trysky. To má tendenciu usadzovať sa a vytvára povlak vo vnútri lišty. V každom prípade by ste sa tomu mali vyhnúť. Je to zlé pre chuť, pre hygienu i funkčnosť zariadenia. Napájanie pary sa dá úplne odstrániť zasunutím tyče.

Po každom použití vezmite do ruky mokrú handru, priložte ju okolo kopije a na krátku dobu ju zapnite.

Pozor, vzniká samozrejme riziko popálenia. Ale tak vypustíte všetko mlieko, ktoré zostalo z peny, predtým než sa usadí. Zaberie to len pár sekúnd a ušetríte si nepríjemné dôsledky.

Vodný filter a odvápňovanie

Typická mylná predstava je, že keď sa použije vodný filter, nemusí byť odvápňovaný. To nie je pravda.

Kto používa vodný filter, musí odvápňovať, ale zriedkavejšie ako bez vodného filtra.

Preto je dôležité v DeLonghi ECAM 22.110 B  naprogramovať tvrdosť vody. Rozhoduje o tom, ako často sa musí meniť vodný filter. Ak ste sa rozhodli pre filter, určuje, ako často sa musí používať program odvápňovania.

Nádrž na vodu a zberné nádrže

Obe by mali byť čistené pravidelne a dôkladne.

Odstránenie je veľmi jednoduché a úplne možné z prednej strany. Obe časti sú prekvapivo malé, ale myslím si, že to možno považovať za výhodu, pretože je potrebné ich pravidelne čistiť. Nechceme vedieť, ako zriedka by sme vyprázdnili kôš, ak by nikdy nebol plný.

Neumiestňujte obidve časti do umývačky riadu, natrvalo to zníži životnosť plastu. Zatiaľ čo odkvapkávacia miska a nádoba na prebytočnú kávu môžu byť čistené so špongiou a čistiacim prostriedkom, pri vodnej nádrži by som už bol opatrnejší. Pre ňu postačuje dôkladné opláchnutie čírou vodou a následné sušenie. Nechcete kávu, ktorá chutí ako mydlo.

Čistiace programy

Často sme čítali komentáre od ľudí, ktorí sú naštvaní na časté automatické vyprázdňovanie čistiacich programov. Neznervózňujte sa, programy sú vaši kamaráti. V žiadnom prípade by ste ich nemali preskočiť.

Dokonca aj vtedy, keď oplachujete varnú skupinu každý deň, to neznamená, že je úplne čistá vo vnútri. Na to potrebujete čistiace programy. Použite ich trochu častejšie – budete odmenení lepšou chuťou a dlhou životnosťou DeLonghi ECAM 22.110 B.

Ak sa varná skupina zovrie – riešenie problému

Otvoríte DeLonghi ECAM 22.110 B a chcete odstrániť varnú skupinu. Ale zdá sa, že je uviaznutá a drží pevne. Teraz prosím nepoužívajte páčidlo! Existuje jednoduché riešenie bez použitia sily a bez rizika poškodenia prístroja. Ak sa vám to stane, myslím si, že ste práve vypol kávovar s hlavným vypínačom.

Keď je varná skupina uviaznutá, ECAM 22.110 B nebol väčšinou vypnutý správnym spôsobom.

DeLonghi ECAM 22.110 B je vybavený vypínačom na prednej strane a hlavným vypínačom na zadnej strane. Hlavný vypínač okamžite preruší napájanie. To má tú nevýhodu, že varná skupina nemôže ísť do svojej pokojovej polohy a iba v tomto prípade je možné ju vybrať a odstrániť.

Keď varná skupina uviazne:

Zatvorte bočnú priehradku.
Zapnite hlavný vypínač.
Zapnite kávovar na prednom vypínači a opäť ho vypnite.
Počkajte, kým Magnifica nevydáva žiadny zvuk (teraz je varná skupina v správnej pozícii).
Vypnite hlavný vypínač.
Varnú skupinu je teraz možné odstrániť.
Ak niečo netesní – riešenie problému

Všetky tesnenia v kávovaroch a držiaky sitiek sa opotrebúvajú časom. Rozkladajú sa a začínajú sa rozpúšťať. Výsledkom môže byť netesnosť. Zistíte to tak, keď sa náhle objaví voda v zariadení. Ak kvapká na nesprávnom mieste . V tom prípade sa odporúča čo najskôr vymeniť tesnenia ešte predtým, než sa zariadenie ECAM 22.110 B. pokazí.

Všetky tesnenia majú podobnú životnosť, takže všetky by sme ich naraz vymenili.

DeLonghi ECAM 22.110 B  – kúpiť používaný model 

Na eBay či v niektorom internetovom bazere je DeLonghi DeLonghi ECAM 22.110 B bez jednotnej ceny. Niektoré zostávajú veľmi lacné v cenovej hladine niečo nad 100 €. Ostatné sú za cenu, ktorá sa približuje k 200 EUR.

V žiadnom prípade, by som za použitý stroj nezaplatili viac ako 120 €.

Najradšej by sme vás však odradili od kúpy použitého prístroja v takejto nízkej cenovej relácii. Pri použitých kávovaroch nikdy neviete čo môžete očakávať.

Prehľad ďalších komponentov

S DeLonghi ECAM 22.110 B môžete nápoje pripraviť stlačením tlačidla. Výber požadovaného nápoja je veľmi jednoduchý na ovládacom paneli. Po stlačení tlačidla si môžete vybrať nápoj. Príprava sa potom už uskutočňuje automaticky. Ak použijete bôby, tieto budú vždy čerstvo pomleté. To šetrí čas a zaisťuje, že veľké množstvo arómy skončí v pohári. Na stroji je funkcia horúcej vody, ktorá zjednodušuje prípravu čaju. Kvalita jednotlivých komponentov môže byť presvedčivá.

Prepracovaný kužeľový mlynček je možné nastaviť v 13 stupňoch. Je integrovaný priamo do DeLonghi ECAM 22.110 B a funguje prekvapujúco ticho. Tu ponúka zariadenie ešte jednu malú osobitnosť. Ochranný kryt arómy sa stará o to, aby kávové bôby nestratili zo svojej intenzity, keď sa nachádzajú v priečinku na bôby. Aj keď je zariadenie samo o sebe kompaktné, nádrž na vodu je veľká. Jej obsah je 1,8 litra a ponúka tak dostatok priestoru pre vodný filter.

Pri zapnutí a vypnutí sa prístroj vždy automaticky vypláchne. Tým sa zabráni kontaminácii počas prípravy. Ak je potrebné odstraňovanie vodného kameňa, bude to indikované strojom. V tomto prípade je vhodné vykonať rýchle odvápnenie. Stroj pracuje s automatickým programom odstraňovania okovín. Čistenie varnej skupiny je pomerne jednoduché. Je dôležité, aby bola varná skupiny v správnej pozícii. Odvápnenie vyžaduje približne 200 ml odvápňovacieho prostriedku. Kontajner na výlisky je vyberateľný. Ak je plný, rozsvieti sa príslušná kontrolka.

Záver

Hoci DeLonghi ECAM 22.110 B prichádza bez integrovaného mliečneho systému, celkovo stroj môže presvedčiť. Obsluha je jednoduchá a kvôli kompaktným rozmerom je vhodný aj do menších domácností. Vďaka otočnému regulátoru je možné nastaviť silu kávy. Priame tlačidlá výberu umožňujú jednoduchý výber nápoja. Zásobníky na kávové bôby a zásobník na mletú kávu umožňuje použitie oboch druhov kávy. Odvápnenie sa vykonáva programom na to určeným. DeLonghi ECAM 22.110 B má vymeniteľnú varnú jednotku, čo uľahčuje čistenie.

Zhrnutie testu – odporúčanie k nákupu áno alebo nie?

Zanecháva niečo bokom, a preto je trochu štíhly vo svojej výbave. Zrieka sa displeja, ktorý nám v porovnaní s podobným modelom vôbec neprichádza ako nejaká významná nevýhoda. Ako u všetkých kávových automatoch tejto cenovej hladiny márne hľadáte nerezové komponenty.

Obzvlášť sa nám páči skutočnosť, že môžeme presne kalibrovať množstvo espresa na mililitre, čo často nie je možné ani pri oveľa drahších kávovaroch. Takže môžeme získať espresso, ktoré je veľmi blízko k espressu z filtra.

Kužeľový mlynček vyrobený z nehrdzavejúcej ocele má v skutočnosti 13 stupňov, čo je už veľmi veľa pre kávovar, ale dve najjemnejšie úrovne nefungujú, potom zablokujú stroj alebo espreso iba kvapká. To je najväčšia nevýhoda tohto kávovaru. Ale keďže sa nám podarilo nastaviť dobré espresso, odporúčame tento kávovar pre každého, kto sa môže zriecť displeja a chce zostať pod cenovou hladinou 300 eur.

Pred samotným testovaním modelu DeLonghi ECAM 22.110 B spoločnosťou De’Longhi sme vykonali rozsiahly výskum na internete a našli sme pozitívne recenzie. Na Amazone či na Heuréke.sk je najkvalitnejším kávovarom s takmer pozitívnymi recenziami. Z nášho testu máme s produktom tiež prevažne pozitívne skúsenosti. Ak hľadáte dobrý kávovar, ktorý je v nižšej cenovej relácii, zariadenie De’Longhi ECAM 22.110 B bude pre vás naozaj dobrou voľbou. 

Pozri – TOP Automatické kávovary do 500 eur

 

Návod na obsluhu

 

DeLonghi ECAM 22.110.B Manuál ako PDF k stiahnutiu nájdete priamo na stránke DeLonghi. Popis je dôležitý, pretože nastavenia špecifikácií nápojov nie je tak intuitívne a vyžaduje si prezrieť príručku. Keďže tento kávovar nemá displej, operácia nie je sebestačná, ale celkovo sa dá pomerne ľahko naučiť.

 

2 thoughts on “DeLonghi ECAM 22 110 B

  1. Už som čítal veľa recenzií, ale toto tu ani zďaleka nie je recenzia, ale len zhluk vykradnutý z rôznych web stránok. Hneď v začiatku „recenzie“ veta: „Vysoký tlak čerpadla 15 bar vďačí DeLonghi ECAM 22 110 B aj za vysoký maximálny výkon 1450 wattov, čo je však pre kávovar úplne normálna hodnota“ svedčí o odbornosti zostavovateľa/-ov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz: