Ako vybrať prekvapkávač

Je pre vás espresso príliš silné? Potom odporúčame kávu z prekvapkávača. Chutí podobne ako tá z french pressu, k finálnej extrakcii kávy však dochádza prostredníctvom filtrácie. Filter je pri príprave kávy z prekvapkávača zásadný, pretože môže ovplyvniť chuť nápoja.

Výhody

Pripraví viac kávy ako espressovač
Jednoduchá a lacná príprava bez akéhokoľvek prístroja
Pri chladnutí sa postupne uvoľňujú jednotlivé aromatické zložky
Nízka cena

Nevýhody

Nutnosť sledovania času extrakcie a ručnej filtrácie
Nekvalitný filter môže negatívne ovplyvniť chuť

Najčastejšie otázky pri výbere prekvapkávačov

Ako funguje prekvapkávač?

Prekvapkávače fungujú, ako je už z názvu zrejmé, na princípe prekvapkávania. Na rozdiel od espressovačov, ktoré vyrábajú kávu pomocou vysokého tlaku, pri prekvapkávačoch voda svojvoľne steká cez vrstvu kávy. Tým vzniká jemnejšia a menej silná káva.

Tým samozrejme dostaneme kávu slabšiu a menej výraznejšiu ako je káva espresso. Tiež cena prístroja je výrazne nižšia ako u espress, čo je nesporná výhoda tohto typu kávovaru.

Ceny prekvapkávačov na kávu sa pohybujú od cca 18,5 € do cca 111 €. Drahšie kávovary tohto typu sú vybavené napr.filtráciou vody, pevným filtrom (to potom nie je potrebné pre prípravu každej várky kávy meniť v prekvapkávači papierový filter), či voľbou arómy výslednej kávy (napr. prekvapkávač DeLonghi ICM 65 ST.

Vedľa nízkej ceny je výhodou presovačov oproti espresso kávovaru to, že zrazu pripravíme oveľa viac kávového nápoja ako v espresse.

Ako sa pripravuje káva v prekvapkávači?

Do nádobky nalejte čerstvú vodu. Kávový filter mierne navlhčite, následne do neho nasypte kávu čerstvo namletú pokiaľ možno na stredne jemno. Na 125 ml stredne silného moku použite 7 gramov kávy, na prípravu silnejšieho nápoja použite 8 gramov. Po aktivácii začne do kanvice prekvapkávať hotový nápoj.

Pre koho je určený prekvapkávač?

Tento kávovar si obľúbia najmä tí, ktorí majú radi tureckú kávu bez usadeniny, počas dňa vypijú aj niekoľko šálok a espresso je pre nich príliš silné. Kávu, ktorej môže byť naraz oveľa viac než z espressovača, navyše nie je potrebné ihneď servírovať, preto si ju môžete vychutnávať pomaly.

Prekvapkávače

Vhodné pre milovníkov tureckej kávy
Jemnejšia káva než espresso
Naraz pripraví veľké množstvo kávy

O prekvápkávačoch 

S prekvapkávacím kávovarom je úplne jedno, či milujete čaj z vlastnoručne nazbieraných byliniek, poctivú praženú meltu, lístkový čaj z Bangladéša alebo prenikavo voňajúcu arabiku z dôsledne namiešanej kávovej zmesi. Vriaca voda kvapkajúca cez plastové sitko alebo papierový filter z nich extrahuje tie najjemnejšie odtienky chutí a vôní. Bez toho, aby ste museli striehnuť so stopkami na správny moment – vylúhuje sa z nich iba to, čo lahodí. Je to úplne nová skúsenosť, ktorá so zalievaním v šálke nemá nič spoločné. Všetko zrazu chutí akosi ľahšie, jemnejšie a lepšie.

Výrobcovia dbajú na to, aby ste si horúce nápoje vychutnali bez starostí a námahy. Kým najmenší z testovaných modelov je natoľko útly, že sa zmestí aj k notebooku na skromný písací stolík, ostatné prichádzajú s komfortom časovača. Či už milujete ranné rozjímanie pri prestretom stole, alebo si kvôli potlačeniu stresu nenecháte ujsť každodenný „5 o’clock tea“, stačí len nastaviť časovač a nezabudnúť naplniť zásobníky. Automat sa preberie v pravej chvíli a začne pripravovať horúci nápoj do sklenej kanvice.

Ak sa stal automat na prekvapkávanú kávu vo vašej domácnosti štandardom už pred rokmi, možno naň nahliadate ako na všednú rutinu. Ak ste však v spolužití s ním nováčikovia, je to kus životného štýlu, ktorý sa vyplatí osvojiť si. Hoci aj s niektorým z luxusných modelov, ktoré ku každému nápoju prihrejú a napenia štedrú dávku mlieka či smotany.

Prekvapkávaná káva sa robí o niečo ľahšie ako povedzme espresso. Ale hlavne pri nej odpadá celá starosť o kávovar (nahrievanie, čistenie, odvápňovanie). Za alternatívne metódy hovorí aj cena celého „nádobíčka“. Keď zrátate všetko dokopy, dostanete sa na sumu, pri ktorej ledva začínajú dobré elektrické mlynčeky.

Neskúšajte do toho nacpať tmavo praženú kávu alebo nejakú taliansku zmesku. Drip coffee vám v plnej nádhere ukáže všetky chyby zŕn. Alternatívne prípravy sú naozaj len na dobrú kávu. Zato sa vám odmenia chuťami, aké by ste v káve nikdy nečakali. Prekvapkávaná káva je svetlejšia, chuťovo jemnejšia aj ľahšia na žalúdok. Netreba ju ani sladiť, pretože má vlastnú prirodzenú sladkosť.

Dobrá rada

Kávovary nie sú vybavené funkciou ohrevu na to, aby ste do seba liali starý vyprchaný nálev, ktorý v priebehu niekoľkých hodín stihol zostarnúť v kanvici. Čo sa do pol hodiny nevypije, to patrí do výlevky. Funkciou ohrevu je udržať pripravený nápoj svieži niekoľko minút po dovarení, aby sa servírovanie prispôsobilo vášmu životnému rytmu. Nestojí za to, aby ste sa stali otrokom automatu. On si jednoducho na vás počká s hotovým čajom či kávou.

Dôležité parametre

Objem

Veľkou výhodou oproti iným espressovačom je množstvo pripravenej kávy. Objem kanvice sa totiž pohybuje v rozmedzí 0,75 až 2 litre.

Filter

Filter má vplyv na kvalitu pripraveného kávového nápoja.
Papierové filtre slúžia na jednorazové použitie. Nekvalitné filtre môžu negatívne ovplyvniť chuť kávy.
Plastové filtre možno použiť viackrát. Sú odnímateľné a umývateľné.

Doplnkové funkcie

Filter má vplyv na kvalitu pripraveného kávového nápoja.

Udržanie teploty kávy – po dovarení udrží nápoj teplý.
Termoska – ak sa káva rovno prekvapkáva do integrovanej termosky, vydrží teplá niekoľko hodín.
Anti-drip systém – proti odkvapkávaniu kvapaliny v prípade vybratia kanvice.
Časovač – nastaví prípravu kávy na určitý čas, aby vás napríklad hotová káva čakala po prebudení.
Ochrana proti prehriatiu – bezpečnostná funkcia.
Automatické vypnutie – po určitej dobe nečinnosti sa prístroj sám vypne.
Automatické odvápnenie – pokiaľ zvolíte model s automatickým odstraňovaním vodného kameňa, ušetríte si veľa času.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: