Catler ES 8013 

Pákový kávovar Catler ES 8013 je vhodný predovšetkým pre milovníkov dobrej kávy , ktorí si jej prípravu aj radi vychutnajú a sú ochotní stráviť pri tomto rituály aj určitý čas. Naopak tento kávovar nie je vhodný pre tých , ktorí nechcejú stráviť čas , nastavením a pripravou , ale chcejú mať svoju kávu čo najrýchlejšie. Tento kávovar je aj napriek tomu vytvorený tak , aby jeho obsluha bola čo najjednoduchšia. Dokonalé spracovanie každého detailu, vysoko kvalitné materiály, štýlový dizajn a využitie najmodernejších technológií predurčujú spotrebič Castler k častému a dlhodobému používaniu aj v tých najnáročnejších domácnostiach. Pákový kávovar Catler ES 8013 sme aj otestovali a napísali sme recenziu , ktorá dúfame , že vám pomože pri voľbe.  

Catler-ES-8013

Catler ES 8013 – nerezové prevedenie

Výhody

široký rozsah hrúbky mletia kávy
možnosť presne nastaviť dĺžku extrakcie kávy
integrovaný mlynček
veľká nádržka na vodu – 2 L
kvalita použitých materiálov
nastaviteľná sparovacia tryska
zobrazenie tlaku pri extrakcii
osobitný vývod na horúcu vodu
správne ťažká páka (nie nejaká ľahká a nekvalitná)
4 typy filtrov do páky
systém suchej kávy
široká ponuka funkcií a nastavení
veľký zásobník na kávu
jednoduchá obsluha a ovládanie
mlynček na kávu
vynikajúca káva

 

Nevýhody

väčšie rozmery
hmotnosť
nepraktická nahrievacia plocha
nesignalizuje množstvo vody
cena

Catler ES 8013  Recenzia


Ak hľadáte dobrý kávovar pre pripravu svojej lahodnej kávy , ktorá chuťovo by bola srovnateľná aj s tou z dobrej kaviarne , tak práve tento kávovar Catler ES 8013 bude určite dobrou voľbou. Je to jeden z mála pákových kávovar , ktorý má v sebe prvky automatického kávovaru. Kávovar nás hneď na prvý pohľad zaujal profesioálnym dizajnom a pomerne dobrou výbavou , ktorá u niektorých pákových kávovarov chýba. Hneď na začiatku testu sa prístroj sa nahrial veľmi rýchlo a to vďaka jeho vysokému výkonu ( 1700 W ) .


Hlavnou prednosťou kávovaru Catler ES 8013 je , že má integrovaný mlynček , ktorý možnuje nastaviť široký rozsah hrúbky mletia kávy , ako aj dlhžku extrakcie kávy. Nastaviteľnú trysku. Má veľkú nádržku na vodu a to až 2 litre , čo určite oceníte vtedy , ak máte urobiť viac nápojov. Praktické je , že má aj osobitný vývod na horúcu vodu. Výrobca si dal záležať aj na kvalite materiálov.


Medzi dalšie prednosti tohto pristroja patria určite aj automatické alebo manuálne dávkovanie kávy či nastavenie teploty vody a mnoho dalších. Čo určite super je automatické odvápnenie a čistenie kávovaru. Veľkým plusom je aj 3 ročná záruka.

 

NAJLEPŠIE PÁKOVÉ KÁVOVARY – TOP ZOZNAM

 


A čo je asi najdoležitejšie , že robí vynikajúcu kávu , samozrejme za predpokladu , že káva je čerstvo zomletá a taktiež bolo prevedené aj správne nastavenie.

 

 

Ćo nám ešte páčilo


Výrobcu musíme pochváliť aj za zopár vychytávok. Praktická je napr. zásuvka na filtre , pri ktorej sa už nebudete báť že ju stratíte. Oceňujeme aj zaujímavé prevedenie integrovaného tampera , ktorý je pripevnený na magnetu a tak sa aj ľahšie vyťahuje. Praktické je aj to , že v pripade , že by sa vám nevošiel veľký hrnček , tak je možné vybrať odkvápaciu misku a tým sa dosiahne vačší priestor. Veľkou výhodou , je ža má aj hrnček na kávu. Oproti modelu ES 8012 je mlynček väčší, vyvýšený a kávové zrná namelie priamo do filtra.Vyzdvihnúť treba predovšetkým materiály ušľachtilý brúsený kov a nerez, ktoré kávovar Catler ES 8013 predurčujú pre moderné kuchyne.


Ćo sa nám nepáčilo


Na druhej strane nemožeme výrobcu pochváliť za nahrievaciu plochu , ktorá nie je priliš praktická , pretože ak je kávovar vypnutý plocha sa tým pádom nenahrieva a tak aj doba na nahrievanie šálok je dlhšia. Tu sa dá , ale vyriešiť jednoducho tým , že si šálku nahrejete napr, horúcou vodou ešte predtým. Možno trochu odrádzajúce može byť trochu vyššia cena kávovu. Za túto cenu je možné kúpiť už aj profesionálny kávovar.

 

NAJLEPŠIE PÁKOVÉ KÁVOVARY – TOP ZOZNAM

Nastavenia


Pre skúsených baristov či milovníkov kávy , určite nebude robiť problém nastavenie kávovaru. Naopak pre menej skusených to može byť síce problém , ale výrobcovia mysleli aj na nich pretože , si možu napr. pri dávkovaní nastaviť automatiku – továrenské nastavenie. Kto si zvyknutý aj na automatické našľahanie mlieka tak bude sklamaný , pretože tento kávovar to neumožnuje. Automaticky si nepripravíte ani cappuccino, latté alebo macchiato. Dobrú penu si tak budete vyrobiť sami za pomoci Džezvy. A práve na tieto úkony sú potrebné skúsenosti a prax.


Samozrejmosťou je , že kávovar Catler ES 8013 vám umožní nastaviť potrebné množstvo a teplotu vody . Tvrdosť vody však nie je možné nastaviť. Určite oceníte aj to , že vám umožnuje pripraviť si aj dve šálky naraz a to do 2 litrovej nádržky , takže ani nemusíte často doplňať vody v pripade potreby. Preto tento kávovar je vhodný tam kde je vačšia spotreba kávy napr. do firiem a pod.


Catler ES 8013 – Podrobnejšia recenzia a popis


Dizajn


Tento pákový kávovar Catler ES 8013 sa dá kúpiť buď v standartnom nerezovom prevední , alebo pripade aj limitovanej edícii v čiernej a červenej farbe , ktorá však nieje krikľavo červená. Rozmery tohto pristoja sú standartné na výšku meria 32 cm , na šírku 25 cm a na hlbku 30 cm. Je robustnejší a má , ale vyššiu hmostnosť 9,8 kg a to preto . lebo je celokovový. Preto nie je tento prístroj vhodný ku každodennému vyťahovaniu a premiestňovaniu .


Dalšie funkcie a parametre


Catler ES 8013 prichádza s revolučným elektronickým PID systémom, ktorý kontroluje teplotu po celú dobu extrakcie. Priebežne ju monitoruje, zaznamenáva a stará sa o stabilný proces. Teplotu vody môžete navyše nastaviť o +/-2 °C. Nechýba ani funkcia automatického vypnutia, ktorá šetrí vašu spotrebu elektrickej energie.


Prvé zapnutie prístroja


Po zapnutí kávovaru Catler ES 8013 do zásuvky a stlačením tlačítka Power , sme započuli mierne vrčenie kompresora , čo bol znak toho , že pristroj sa zapol . Treba ho nechať najprv v takomto stave asi minútu , aby sa dostal do tej správnej teploty. Po zapnutí sa najprv rozvietia tri tlačítka na ľavej strane. Ak bude pristroj pripravený na použitie , rozsvietia sa aj tlačítka na pravej strane.


Ovládací panel


Na ovladacom paneli v strede je ukazovateľ tlaku. Na ľavej strane sú 3 tlačítka . Prvé a to hlavné , pre zapnutie pristroja a dalšie dve pre množstvo kávy , filter pre jednu alebo dve šálky kávy. Na pravej strane sú takisto 3 tlačítka , ktoré vám umožnia si nastaviť program , ako pripravu z jednej alebo dvoch šálok.


Obsluha a Nastavenie


Obluha kávovaru Catler ES 8013 nie je príliš zložitá , ale pre menej skúsených to može byť problém. Aj preto by sme ho doporučili skor pre poloprofesionálov alebo pre milovníkov kávy , ktorí už majú skúsenosti s pákovými kávovarmi. Pretože či bude káva dobrá alebo nie , bude záležať na dobrom nastavení resp. na páke a intergrovanom mlynčeku. Treba sa pripraviť na to , že bude treba si dobre nastaviť množstvo kávy , hrubosť mletia kávy , ale aj správnu teplotu. Treba sa aj pripraviť na to , že kávovar sám nenašľahá mlieko , to musíte urobiť napr. v džezve – jednoduchej baristickej pomocke. Bude potrebné pri priprave určiť presnú gramáž pre jednu alebo dve šálky kávy a nastaviť spomínajú správnu hrubosť mletia. Možete si vybrať až je až z 18 rôznych nastavení hrubosti mletia kávy.


Nádobka a zásobník na vodu


Na zadnej strane kávovaru nájdete nádobku na vodu. Aby ste videli koľko vody ostáva budete sa musieť nakloniť. Na nádobke sú aj rysky , ktoré vám budú dobrou pomockou pri stave hladiny. So zásobníkom sa manipuluje jednoducho a nie je ani potrebné pred každým doplnení vody ho vyberať , pretože je možné vodu doplniť napr. hrnčekom.


Zásobník na kávu


Zásobník na kávová zrna , ktorý je v hornej v části kávovaru má objem cc 250g. Gramáž však zaleží aj na tom , aký typ kávy do nej nasypete , pretože niektoré duhy kávovníkov majú vačšie zrná , ktoré pri kvalitnom pražení získavajú na objeme.


Dávkovanie


Pri dávkovaní kávy je potrebné ak si najprv určite koľko káv si chcete urobiť , či už z jednej alebo dvoch a podľa toho do hlavice si zvolíte požadovanú veľkosť filtra. Následne ovládačom nastavíte , aké množstvo kávy potrebujete – zobrazenie ang. Grind amount. Sítko s dvojitým dnom má nápis Dual wall a tlačítko Filter size je určené na nastavenie veľkosti filtra resp. filtra pre jednu alebo dve šálky kávy.


Samotné nastavenie hrubosti mletia kávy urobíte na boku kávovaru , pomocou otočného kolieska s číslami s nápisom Grand size resp. tlačitka s napisom Dual wall , čo značí pre sítko s dvojitým dnom . Pri dávkovaní kávy je potrebné dať hlavicu filtra do dávnkovača a mierne ho zatlačiť dozadu a káva sa tak doňho namelie sama. Po namletí kávy je potrebné stlačiť tamperem , ktorý je integrovaný a je možné ho aj vybrať. Ten nájdete ba ľavej strane kávovaru.


Nastavenie tlaku


Je potrebné nastaviť primeraný tlak a ten by mal byť asi 20kg. Pretože , ak kávu stlačíte priliš tak voda bude pretekať dlhšiu dobu a do tej chute sa prefiltrujú aj časti , ktoré v káve by namali byť a tak bude horkejšia. Alebo sa može stať , že ju stlačíte slabšie , tak vám voda pretečie rýchlejšie a bude skor taká vodnatejšia s nevýraznou chuťou.


Počet šálok


Správne natlačenú hlavicu je potrebné vložiť do spárovacej hlavice . Spravne nastavenie počtu šálok , urobíte stlačením tlačidla , ktorý sa nachácdza na pravej strane v hornej časti pristroja. Priprava kávy sa tak začne. Kávovar ešte vykoná potrebné úkony , zapne sa čerpadlo a tlakom barov začne tlačiť a tým aj pretekať káva.


Priprava našlehaného mlieka


Bohužial , kávovar Catler ES 8013 nie je schopný vyšlahať mlieko. Tak vám nič neostáva , len ho vyšlahať ručne. Nemusíte si však robiť starosti , pretože vďaka džerve , ktorá je súčasťou balenia to bez problémov zvládnete . K našlahaniu mlieka je potrebná aj parná tryska. Pre prepínanie medzi parnou tryskou a výdajom horúcej vody slúži otočný gombík na pravej strane prístroja. Aby ste vedeli , na ktorú stranu je potrebné tlačidlo otočiť treba si pozrieť ikonky na pristroji. Trysku nasmerujete nad odkvapkávaciu misku a necháte odtiecť kondenzát. Ak už bude z nej vychádzať para vložíte ju do mlieka tak , aby bola tesne pod hladiniu asi 2 cm. Tryska sa do mlieka vkladá pod uhlom cca 45 ° k pravej strane. Mlieko sa bude točiť dookola. Pred vybraním trysky ju pomorte až na samé dno a mlieko ešte chviľu šlahajte. Pre dosiahnutie tej správnej teploty nezabudnite držať džervu v ruke. Ak vás začne už páliť tak vtedy zistite , že ste dosiahli tú správnu teplotu a paru vypenete.


Cappuccino


Pred samotným naliatím mlieka do expressa s mliekom v dženve ešte zatočte , aby ste z nej vytlačili bublinky. Cappuccino získate samotným naliatím mlieka do expressa. Potom stačí len trocha ťuknúť o stol , aby sa dosiahla ta správne konzistencia a následne možete naliať do šálky. Týmto kávovarom skvelým Catler ES 8013 je možné pripraviť nielen Cappuccino , pre ktoré je potrebné veĺikosť šálky 150 až 220ml , ale aj expresso , macchiato , long black , ristretto a ešte latté , kde je potrebná velikosť pahára 200 až 220ml.


Nastavenie objemu kávy


Automaticky je v pristroji nastavený objem kávy pre jednu šálku na 30ml a pre dve kávy na 60ml. Ak by ste chceli nastavenie zmeniť tak , stačí stlačiť tlačidlo Program a tlačidlo pre počet šálok. Po stlačení začne tiecť káva. Ak sa naplní obsah podľa vašich požiadaviek , potom znovu stlačíte tlačidlo pre zastavenie. Ak zaznie 2x zvukový signál , znamená to , že nastavenie bolo uložené. V pripade , že sa chcete vrátiť k pôvodnému dávkovaniu pre jednu alebo dve šálky , musíte stlačiť a podržať tlačidlo Program. , až kým 3x nezapipa zvukový signál . Znovu stlačte tlačidlo a nastavenie sa uloží.


Nastavenie teploty vody


Tento kavovar vám umožní nastaviť teplotu vody o 1° až 2° C. Ak chcete nastaviť teplotu , najskor musíte prístroj vypnúť tlačitkom Power. Do menu sa dostanete stlačením a podržaním tlačidla Program. a následne stalčíte aj tlačidlo Power. Tieto tlačidlá začnú blikať. V pripade , ak chcete teplotu vody zvýšiť len o jeden stupeň , stlačte tlačitko s jednou šálkou. Ak ešte viac , teda o další stupeň , stlačte tlačitko s dvoma šálkami. Ak zaznie zvukový signál , znamená to , že teplotu ste nastavili. Naopak , ak chcete teplotu znižiť , vstúpte do nastavenia , tak ako sme už spominali a stlačte tlačitko Filter size. Ak ešte je potrebné znížiť o dve stupne stlačte tlačitko Power.


Kontrola teploty vody – Systém PID


Na to aby , ste urobili to správne lahodné expresso budete musieť ovplyvnyť niekoľko faktorov ako napr. dať len tú najčerstvejšiu kávu , urobiť správne zatlačenie kávy alebo aj dosiahnuť správny tlak aj teplotu. Práve kolísanie teploty počas extrakcie dochádza k strate peny. A tak káva stráca svoju kavovú farbu. Preto výrobcovia vynašli sposob , ako kontrolovať teplotu aj stabilitu počas tohto


Ako dosiahnuť najlepšiu chuť kávy


Ak chcete dosiahnuť tú najlepšiu chuť kávy samozrejme z tej najčerstvejšej namleej kávy


Najlepšie chuť šálke kávy si vychutnáte z čerstvo namletej zrnkovej kávy, ktorú správne natlačí vo filtri. Tú potom pod dostatočným tlakom a správnou teplotou vody extrahovaný do šálky. Presne toto sme od nášho nového prístroja očakávali. Po pár pokusoch ohľadom nastavenia hrubosti mletia, použitie misiek s jednoduchým či dvojitým dnom a správneho zhutnení sme sa kávovar naučili používať. Považujeme za vhodné spomenúť, že ak si prinesiete domov nový druh kávy, treba opäť vykonať menšie experiment ohľadom nastavenia hrubosti a zhutnení, aby ste dosiahli najvyššej kvality. Použitie kávových zŕn z rôznych kútov sveta, rôzne veľkých zŕn a rozdielny stupeň praženia robí z domácej výroby kávy menšie alchýmiu. Akonáhle si všetko nastavíte a budete verní svojmu dodávateľovi kávy, už nič meniť nebudete.


Nejlepší chuť šálku kávy si vychutnáte z čerstvě namleté zrnkové kávy, kterou správně upěchujete ve filtru. Tu pak pod dostatečným tlakem a správnou teplotou vody extrahujete do šálku. Přesně toto jsme od našeho nového přístroje očekávali. Po pár pokusech ohledně nastavení hrubosti mletí, použití misek s jednoduchým či dvojitým dnem a správného upěchování jsme se kávovar naučili používat. Považujeme za vhodné zmínit, že pokud si přinesete domů nový druh kávy, je třeba opět provést menší experiment ohledně nastavení hrubosti a upěchování, abyste dosáhli nejvyšší kvality. Použití kávových zrn z různých koutů světa, různě velkých zrn a rozdílný stupeň pražení dělá z domácí výroby kávy menší alchymii. Jakmile si vše nastavíte a budete věrní svému dodavateli kávy, už nic měnit nebudete.


Čistenie 


Prednosťou tohto pákového kávovaru Catler ES 8013 je , to že vám rozsvietením kontrolky s nápisom Clean me automaticky oznámi , žej e potrebné ho vyčistiť. Kedže je čistenie automatické , tak stačí vložit do filtra na kávu disk na čistenie , do ktorého dáte jednu čistiacu tabletu. Celú páku potom len vložíte do spárovacej hlavice a kávovar vypnete. Následne súčasne stlačíte tlačidlá pre 1 a 2 šálky + tlačidlo POWER po dobu zhruba 3 sekúnd. Tento čistiaci proces bude trvať cc 5 minúť a ak bude proces u konca oznámi to zvukovým signálom. Tableta by sa mala celá rozpustiť. Ak sa tak nestane je potrebné kávovar vypnúť a celý cyklus opakovať znovu.


Odvápnenie


Iste viete , že vodný kameň má negatívny vplyv nielen na samotný kávovar , ale aj na kvalitu kávy. Preto , je potrebné ho vyčistiť každé 2 až 3 mesiace zmesou bieleho octu a vody. Správne pomer nájdete v návode. Pred samotným odvápnením kávovar musíte najprv odpojiť od elektiny a následne treba ho zapojiť , ak bude zásobník na vodu nasadení v pristroji. Ćistiacu zmes nalejete do zásobníku na vodu a stračíte tlačitko Power. Akonáhle kávovar dosiahne správnu teplotu , všetky tlačítka sa rozsvietia. V tejto chvíli musíte stlačiť tlačítko na jednu alebo na šálky a držať , až tak dlho pokiaľ sa polovina zmesi nevytečie cez spárovaciu hlavicu. Potom tlačítka pustíte. Ďalej otočíte ovládačom pári a teplej vody do polohy Pára s ikonkou obláčika a necháte páru pres trysku prechádzať asi 2 minúty. Potom ovládač vrátite do povodnej polohy Vypnuté. Ak sa odvápni , je potrebné vybrať zásobník na vodu a dobre ho umyť a naplniť čistou vodou a ňou ešte prepláchnete aj celý kávovar rovnakým sposobom , ako pri zmesi .

Nezabúdajte aj na to , že sa musíte starať aj o mlynček , trysku pre páru a o filtre na kávu. Na čistenie vonkajších častí kávovaru a plochy pre nahrevanie šálok , stačí ak použijete namočenú hubku. Určite nepouživajte, drôtenky a agresívny čistitiace prostredky , ktoré by mohli povrch kávovaru poškriabať a zničiť.


Čo bolo v balení – Prislušenstvo


V balení sme našli hlavne prislušenstvo , ktoré je určené pre čistenie samotného kávovaru a takisto dve páry filtrov do hlavici kávovaru. Samozrejme , že sa líšia podľa veľkosti a podľa množstva pripravovaných káv. Našli sme tu filtre pre dávku jednej porcie kávy do 1 šálky a pre 2 porcie kávy do 2 šálok.


Prvý pár filtrov má dvojité dno a vo vnútri sítka je po celej ploche veľa malých otvorov a z vonkajšej strane sítka sú mále otvory len v strede. Tento pár sítok s dvojitým dnom je určený na prípravu už zomletej kávy, pri ktorej , ale neviete ako hrubo je namletá. To dvojité dno má aj svoj účel , pretože vďaka nemu je na kávu vytvorené dvojitý tlak a to preto , aby chuť kávy bolo čo najvyrovnanejšia.


Pri druhom páre filtrov nemajú dvojité dno a vo vnútri po celej ploche aj zvnútra či zvonku sú malé dierky. Tieto sú určené na pripravu z namletej kávy z integrovaného mlynčeka kávovaru.


Aby ste nemuseli tieto filtre hľadať a mali ich vždy po ruke doporučujeme vám , aby ste založili do odkladacieho priestoru na kávovare. Nájdete ho za odkvápaciou miskou , ktorú stačí len vysunúť. Uvidíte plytkú úzku zásuvku, do ktorej vložíte 3 filtre a štvtý sa necháva v hlavici.

Stručný popis

pákový kávovar • pripravíte espresso, cappuccino, latte • príkon 1 560-1 850 W • tlak 15 bar • 2l nádržka na vodu • 250g zásobník na kávu • integrovaný kónický mlynček s nerezovými kameňmi • 18 nastavení hrubosti mletia • parná tryska • predhrievanie šálok • nízkotlakové predsparenie • ukazovateľ tlaku • stála teplota počas extrakcie • obsah balenia: nerezová kanvička na mlieko, dva filtre s jednoduchým dnom, jeden s dvojitým, tamper, zarovnávač kávy, kefka

NAJLEPŠIE PÁKOVÉ KÁVOVARY – TOP ZOZNAM

3 thoughts on “Catler ES 8013

 1. Okrem fakt dobrého espresa som po 2 rokoch zistil žiaľ tieto nedostatky:
  1. mletá káva dopadá do páky excentricky a preto mám pod tým misku na zachytenie kávy – škoda tej kávy.
  2. nastavenie mlynčeka na minimum je vždy ešte „veľa“ – káva sa zbytočne sype mimo páku a jej je relatívne dosť.
  3. mlynček sa nezopne po zasunutí páky hneď, ale až na tretí a aj viac krát. Čistenie kameňov nejako nepomáha.
  P.S.: požívam zásadne kupovanú mäkkú vodu a preto nemám problém s odvápňovaním, ale je to trošku drahšie.

  Pozn.: vadí mi servis – technik k vám z Bratislavy nepríde, potom je problém s dopravou atď. To je najväčší nedostatok, iné firmy napr. KRUPS k vám príde opraviť kávovar osobne technikom.

 2. Prosím Vás prečítajte si po sebe Vaše recenzie a ak máte problém so slovenčinou, tak dávajte texty redigovať – nie je na tom nič zlé a výsledok bude perfektný a vhodný na publikovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: